Par un ap...
PAGĀTNE: Skujenes pilskalns un tajā esošās viduslaiku pilsdrupas atrodas Skujenes centrā, netālu no luterāņu baznīcas. Pilsdrupas atrodas kalna galā, ko dienvidaustrumu pusē norobežo grava, pa kuru tek Amatas upe. Dabiska grava ir arī ziemeļaustrumu pusē, bet abas pārējās kalna malas robežo 3-5 m dziļš rakts grāvis 20 m platumā.
Pastāv uzskats, ka Skujenes viduslaiku pils celta jau 1250. gadā, tomēr rakstītos avotos pils minēta tikai sākot ar 1440. gadu. Pils tika nodedzināta 1559. gada pavasarī, Livonijas kara laikā, kad to ieņēma Ivana Bargā karaspēks. Tika iznīcināts arī 500 vīru lielais garnizons, kas bija nocietinājies Skujenes pils mūros. Pastāv pieņēmums, ka pils mūru iekšpusē bijušas koka ēkas, kuras tad arī kara laikā nodedzinātas. Pilī atradusies arī kapella. Par to, kad pils pamesta, ziņu nav. Spriežot pēc 17. gs. kartēm, pils apkārtne nav mainījusies. Pils vieta ir apmēram 50 * 70 m liels plakums, kas iezīmējas apkārtējā reljefā kā kokiem apauguša paugura nolīdzināta virsma. Senais nosaukums: Schujen.
Avots: https://www.vietas.lv/objekts/skujenes_viduslaiku_pilsdrupas/
TAGADNE un NĀKOTNE: Pilskalns , neraksturīgi vispārpieņemtai šāda veida teritoriju piederībai Latvijā, ir privātīpašums. Kopš 2018.gada še saimnieko, saviem spēkiem kopj un lolo Straupju ģimene, kas pārcēlusies no Pierīgas ērtajiem apstākļiem uz skaisto, tomēr nereti izaicinājumu pilno Vidzemes augstieni ar garām ziemām un īsām vasarām....
Ģimenē ir spēks! Mums ir lieliska, spēcīga palīgu komanda!
Saime, draugi un vietējie ļaudis. PALDIES viņiem par to!
Straupju saime 2023. Foto: Ance Kalnina photography
Un Pilskalns top.
Pamazām pārtop.
Tas atdzims ar jaunu elpu, vienojot sevī pagātni, tagadni un nākotni.
Tā ir vieta, kur valda miers, gūstama dabas bauda un vienlaikus rodams spēks tālākai rosībai.
Ja arī Tevi nebiedē kādu sprīdi ceļš bez asfalta, tad dodies pie mums! Tikai iegūsi! Apsolām!